Ta strona używa plików cookies. Polityka Prywatności    OK

Podsumowanie 2020

Dotychczas nie robiłem takich podsumowań minionych lat, ale jednak rok 2020 wniósł wiele zmian w moim życiu i postanowiłem, że najwyższa pora zacząć je spisywać – dla mnie to będzie ciekawa podróż w przeszłość w kolejnych latach, a dla Was może być inspiracją lub kierunkiem w działaniu.

Nie wiedziałem jak podejść najlepiej do takiej retrospektywy własnych doświadczeń w skali całego roku, więc postanowiłem podzielić je na główne obszary, w których zaistniały istotne zmiany. W kolejnych latach będę robił takie podsumowania, bazując właśnie na tym podziale (ewentualnie go rozszerzając).

Życie prywatne

Pierwsze dziecko

Zdecydowanie największą zmianą w moim życiu w 2020 roku były narodziny mojego syna. Wcześniej nie próbowałem sobie wyobrażać, jak mocno to zmieni mnie, moje nastawienie oraz sposób funkcjonowania, bo tu nie ma zasad obowiązujących na sztywno u każdego, więc nie chciałem kreować obrazu czegoś, co jest tak niepewne i nieoczekiwane, że przewidywanie przyszłości traci sens.

Zmieniło się dużo, wszystko na lepsze. Myślę, że istotny wpływ odegrała tu pandemia i to, że ograniczyliśmy kontakty z ludźmi, dzięki czemu ostatnie 8 miesięcy spędziłem z żoną oraz synem i bardzo sobie cenię ten czas.

Pandemia

Pojawienie się pandemii COVID-19 na świecie dość istotnie zmieniło moje plany zawodowe (o tym w następnej sekcji) oraz sposób pracy – w 2020 roku pracowałem w biurze niecałe 4 tygodnie, pozostały czas wyłącznie zdalnie. To dla mnie pierwsze tego typu doświadczenie, ponieważ dotychczas pracowałem zdalnie po kilka dni w tygodniu lub miesiącu i jednak musiałem się przestawić na ograniczony kontakt z ludźmi, klientami, partnerami biznesowymi. Dodatkowo ciągłe video rozmowy były dla mnie z początku mocno obciążające psychicznie, ale teraz jest to dla mnie podstawowy kanał komunikacji (serio, czasami się dziwię jak ktoś chce odbyć zwykłą rozmowę telefoniczną zamiast videocalla).

COVID jako-taki mnie nie dotknął i to uważam za bardzo szczęśliwy przebieg zdarzeń (oby tak pozostało), natomiast od miesięcy obserwowałem, jak wpływa on na moje otoczenie i jak diametralnie zmieniają się nastroje oraz wyznawane teorie wśród rodziny i znajomych.

Poza tym przymus ograniczania kontaktów i lockdowny ubiły we mnie resztki motywacji, aby trenować (nawet w domu), więc to oceniam na zdecydowany minus, bo w tym roku osiągnąłem swoją maksymalną życiową wagę.

Biznes/PRACA

Druga największa zmiana w moim życiu w 2020 jest związana z tym, co robię zawodowo. Na przełomie stycznia i lutego poznałem moich wspólników i rozpoczęliśmy pracę nad własnym startupem oferującym konsultacje psychologiczne online dla pracowników. W marcu, gdy COVID trafił do Polski, nabraliśmy tempa i z początkiem maja byliśmy już formalnie zarejestrowaną w KRS spółką. W międzyczasie miałem krótki epizod zawodowy w pracy (luty-maj), ale nie dało się efektywnie łączyć pracy dla kogoś oraz pracy nad rozwojem własnej firmy, więc od czerwca byłem bez zatrudnienia i poświęciłem się w 100% rozwojowi HearMe. Tak jak już kiedyś wspominałem, nie był to prosty i łatwy czas, jednak – zgodnie z naszymi przewidywaniami – okres jesienno-zimowy przyniósł wiele zmian, które pozwoliły nam rozwinąć nieco skrzydła.

Rok 2020 kończymy w 10-osobowym zespole z dwucyfrową liczbą klientów firmowych oraz potwierdzonymi kilkoma klientami na początek 2021. Był to bardzo intensywny okres w moim życiu, ale również w wielu aspektach nauczyłem się dużo więcej niż wcześniej przez lata, pracując w projektach IT dla klientów.

Finanse

W tym roku nie było tak dobrze jak w poprzednim i zdecydowanie bardziej musiałem kontrolować wydatki. Przychód miałem o niemal 100 tysięcy niższy niż w 2019. Jednak biorąc pod uwagę, że w tym roku byłem bez stałej pracy łącznie 8 miesięcy, to nie mam co narzekać. Oczywiście od strony dochodowej wyszedłem na minus, ale jednak rozwój firmy i posiadanie małego dziecka wymagają inwestycji. W 2021 to odrobię 🙂

Rozwój

Wiedza

W tym roku zdecydowanie mocniej postawiłem na rozwój wiedzy poprzez zakup różnego rodzaju książek, szkoleń oraz wyjazdów dla przedsiębiorców. Wydałem na to dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim (10501 PLN vs 5072 PLN w 2019). Nie oznacza to oczywiście, że siedziałem i uczyłem się całymi miesiącami, ale rozwój w obszarze finansów firmowych, sprzedaży, HR, kwestii księgowo-prawnych związanych z usługami, które świadczy HearMe, jest dla mnie obecnie niezwykle istotny, więc część tych materiałów jest jeszcze w trakcie przerabiania.

Psychika

Pod względem higieny psychicznej i umiejętnego odpoczynku dla mózgu, ten rok wyczerpał mnie bardzo mocno. Dziecko, budowa i rozwój firmy, COVID, ograniczone przychody – to wszystko kumulowało się miesiącami i wywoływało niekończące się pokłady stresu oraz presji. Rzuciłem się na głęboką wodę i to był jednak dość obciążający skok, ale sądzę, że już w 2021 wyjdę na prostą, bo powoli zaczynam sobie układać cykle pracy i wypoczynku, skupiać się bardziej na jakościowym śnie, odcinać myślami (szczególnie wieczorami i w nocy) od spraw firmowych.

Jest to jeden z tych elementów, które dobitnie pokazały mi, że misja, którą się kierujemy w HearMe, jest niezwykle ważna i dbanie o dobrostan psychiczny pracowników to realna wartość.

Umiejętności

Niedługo po uruchomieniu firmy zająłem się sprzedażą usług, które oferujemy. Nie było to dla mnie łatwe, ponieważ w dotychczasowej karierze zawodowej nigdy nie miałem do czynienia ze sprzedażą i pozyskiwaniem klientów B2B. Owszem, jako PM/manager często miałem okazję robić jakiś upsell projektów i usług dla klientów, ale to jest jednak inna para kaloszy niż nawiązanie kontaktu, zbudowanie relacji i poprowadzenie rozmów w taki sposób, aby na końcu tego procesu podpisać umowę. Był to dla mnie bardzo trudny okres, bo musiałem przełamać wiele stereotypów i schematów, które osobiście wyznawałem/miałem w stosunku do pewnych działań i technik sprzedażowych, ale sytuacja na rynku mi nieco pomogła i wiele rzeczy nauczyłem się podczas rozmów z klientami, którzy często zgłaszali się sami z prośbą o ofertę.

Dzięki temu nauczyłem się inaczej rozmawiać z klientami firmowymi, budować trwalsze relacje i łatwiej nawiązywać kontakty “na zimno”. Jest to jedna z najcenniejszych umiejętności, którą nabyłem w boju w tym roku. Zdaję sobie sprawę, że to dopiero początek i czeka mnie jeszcze dużo niespodzianek, ale jednak czas poświęcony na edukowanie rynku (w kontekście wartości usług wsparcia psychologicznego) oraz ciągłe słuchanie odpowiedzi odmownych w pierwszych miesiącach funkcjonowania HearMe nauczyły mnie nie brać tak wszystkiego do siebie i nawet z bardziej wymagającym klientem rozmawiać inaczej niż jeszcze pół roku wcześniej.

Książki

W tym roku wiedziałem, że nie uda mi się podtrzymać poziomu ok. 40 książek w roku (2019 skończyłem z 39 przeczytanymi tytułami) z racji na planowane narodziny syna. Określiłem więc sobie cel przeczytania 30 książek w 2020, ale wszystko wskazuje na to, że rok zakończę z 16 przeczytanymi tytułami (chyba że jakimś cudem przed Sylwestrem jeszcze uda mi się dokończyć “Homo deus” Harariego, to wtedy będzie 17). Z drugiej strony 16 z 30 uznaję za dość przyzwoity wynik, biorąc pod uwagę to wszystko, co się działo w 2020 oraz to, że ograniczyłem niemal do zera moje główne miejsce czytania książek – komunikację miejską w drodze do/z pracy lub na jakieś spotkania na mieście.

Pięć spośród tych 16 tytułów, które wywarły na mnie wrażenie i które polecam:

 1. Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji – Michael Hebb
 2. Sapiens. Od zwierząt do bogów – Yuval Noah Harari
 3. Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia – Ryan Holiday, Stephen Hanselman
 4. Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych – Matthew Walker
 5. Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor E. Frankl

PLAN NA 2021

Wysokopoziomowe plany w podziale na główne obszary wymienione powyżej:

Życie prywatne

 • Zadbanie o relacje rodzinne
 • Powrócenie do uprawiania sportu i zrzucenie nadmiarowych kilogramów

Biznes

 • Rozwinięcie firmy zgodnie ze strategią na 2021
 • Dokończenie i wydanie książki o psychice foundera (więcej informacji już niedługo)

Finanse

 • Wypłacanie sobie firmowego wynagrodzenia, bez konieczności realizacji pobocznych zleceń
 • Odbudowanie zdolności kredytowej po 2020

Rozwój

 • Ograniczenie zbędnych i jałowych aktywności (social media niezwiązane z pracą, bingowanie seriali, gapienie się w telefon w ciągu dnia oraz przed snem itp.)
 • Czytanie większej liczby książek (minimum 20 rocznie)
 • Rozpoczęcie korzystania z technik mindfulness, medytacji oraz zimnych kąpieli
 • Nauczenie się czegoś nowego 🙂

o autorze

Michał

Ex-współzałożyciel w HearMe sp. z o.o. oraz Emplomind Ltd.
Przedsiębiorca, manager, mentor biznesowy, entuzjasta technologii. Interesuje się uruchamianiem, prowadzeniem i skalowaniem firm, zarządzaniem oraz technologiami IT. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec, pasjonat czytania książek, biohackingu, biegania, jazdy na gravelu, gry w golfa oraz podnoszenia ciężarów. ESTJ-A.

dodaj komentarz

przez Michał

Archiwum

Polecane wpisy