Ta strona używa plików cookies. Polityka Prywatności    OK

W biznesie chodzi o Łączenie kropek

Prowadzenie biznesu jest jak łączenie kropek — każda kolejna firma prawdopodobnie będzie nam lepiej wychodziła, ponieważ nasze doświadczenie będzie coraz większe, będziemy wiedzieli co robić, czego unikać, będziemy posiadali więcej wartościowych kontaktów oraz wykształcimy w sobie umiejętność lepszego rozwiązywania problemów (z racji na to, że z wieloma z nich już wcześniej się zetknęliśmy i musieliśmy sobie jakoś poradzić).

Statystycznie większość startupów upada w pierwszych 5 latach swojej działalności, a to ryzyko jest znacznie większe u początkujących przedsiębiorców, którym często brakuje wiedzy i doświadczenia związanych z budowaniem, rozwijaniem i skalowaniem firmy. Dlatego każdy kolejny biznes wydaje się łatwiejszy, ponieważ te wcześniejsze doświadczenia pozwalają na łączenie kropek, które są naszymi cennymi doświadczeniami, umiejętnościami i know-how.

Poniżej opisałem 10 kluczowych elementów, które powinny być brane pod uwagę podczas prowadzenia biznesu, aby chociaż trochę zminimalizować ryzyko niepowodzenia.

1. Koncepcja biznesowa

Zanim rozpoczniemy prowadzenie biznesu, musimy mieć klarowną wizję naszego produktu lub usługi oraz wiedzieć, dla kogo jest on przeznaczony. Warto przeanalizować rynek i konkurencję, aby móc zaoferować coś, co wyróżni naszą firmę. W koncepcji biznesowej musimy określić cele, strategię i plan działań, które będą prowadzić nas do sukcesu.

2. Planowanie finansowe

Bez właściwego planowania finansowego prowadzenie biznesu może okazać się bardzo trudne. Musimy wiedzieć, ile pieniędzy będziemy potrzebowali na uruchomienie firmy, jakie będą koszty stałe, jakie są nasze źródła finansowania i w jaki sposób będziemy zarabiać pieniądze. Ważne jest również regularne monitorowanie naszych wyników finansowych i dokonywanie korekt w razie potrzeby.

Na tyn etapie warto mieć już jakiś zarys modelu biznesowego, aby móc dokładniej zarysować planowane strumienie przychodów, kluczowe koszty oraz ich strukturę.

3. Budowanie relacji

Kolejnym kluczowym elementem w prowadzeniu biznesu jest budowanie relacji z klientami, partnerami biznesowymi i pracownikami. Relacje te są bardzo ważne dla sukcesu firmy, ponieważ umożliwiają ona rozwój biznesu i pozyskanie nowych klientów. Aby skutecznie budować dobre i trwałe relacje, warto podtrzymywać regularny kontakt z naszymi klientami i partnerami biznesowymi. Można to robić na różne sposoby, na przykład poprzez newslettery, e-maile lub cykliczne spotkania (idealne mogą być wspólne lunche lub spotkania biznesowe w mniej formalnej atmosferze).

4. Marketing

Marketing to kluczowy element w budowaniu i rozwijaniu biznesu. Jeśli nie będziemy w stanie dotrzeć do naszej grupy docelowej, to nawet najlepszy produkt czy usługa nie znajdą swojego odbiorcy. Dlatego warto poświęcić czas i środki na rozwijanie swoich umiejętności marketingowych lub zatrudnić specjalistę, który pomoże w promocji naszej firmy i docieraniu do potencjalnych klientów.

5. Twórz wartościowe treści

W dzisiejszych czasach wartościowe treści są niezwykle ważne. Ludzie chcą czytać i oglądać treści, które ich zainteresują, rozwijają i uczą czegoś nowego. Dlatego warto inwestować w tworzenie wartościowych treści, takich jak blogi, artykuły, wideo czy podcasty (sam prowadziłem daily vloga przez cały 2022 rok). Dzięki temu zyskujemy lojalność i zaangażowanie naszych klientów, którzy w zamian za wartościową treść chętnie zostaną z nami na dłużej. Ponadto takimi działaniami możemy budować wizerunek eksperta w danej dziedzinie, co może być bardzo mocnym i wartościowym wyróżnikiem na rynku.

6. Buduj silną markę

Silna marka to taka, która wyróżnia się na tle konkurencji i kojarzy się z wartościami, z którymi chcemy się identyfikować. Dlatego warto poświęcić czas na stworzenie strategii marki, która będzie odpowiadać naszym wartościom, celom i misji. Warto zadbać o spójność wizerunku firmy we wszystkich kanałach komunikacji (www, social media, oficjalne publikacje i wywiady, wystąpienia publiczne etc.).

7. Bądź elastyczny i otwarty na zmiany

Biznes to dziedzina, która jest bardzo dynamiczna i wymaga ciągłego dostosowywania się do zmieniających się warunków rynkowych. Dlatego warto być elastycznym i otwartym na zmiany. Może okazać się, że nasz pierwotny pomysł na biznes był nietrafiony albo że nasz plan działania nie będzie działał, dlatego warto szybko reagować na zmieniające się okoliczności i szukać nowych rozwiązań (włącznie z pivotem całego biznesu, jeśli to konieczne).

8. Inwestuj w rozwój (swój oraz swoich pracowników)

Pracownicy to najcenniejszy składnik każdej firmy. Dlatego warto inwestować w ich rozwój i szkolenia. Dzięki temu zyskujemy pracowników, którzy są bardziej zaangażowani w pracę, bardziej kompetentni i skuteczni. Warto również dbać o dobre relacje w zespole, bo to właśnie dobra atmosfera pracy pozytywnie wpływa na efektywność i jakość wykonywanej pracy. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że my sami również musimy się ciągle rozwijać, zdobywać i poszerzać wiedzę z wielu dziedzin. Nie musimy być ekspertami w każdym obszarze, ale warto mieć solidne podstawy pozwalające nam podejmować coraz lepsze decyzje (szczególnie w kontekście zarządzania, sprzedaży, marketingu i finansów).

9. Uważaj na koszty

Kolejny, ale nie mniej ważny punkt to uważne zarządzanie kosztami. Warto dbać o to, aby wydatki były uzasadnione i efektywne. Dobrze jest również rejestrować wszystkie koszty i przychody, aby mieć pełny obraz sytuacji finansowej firmy. Prowadzenie budżetu firmowego to absolutne minimum, aby kontrolować przepływy pieniężne w firmie.

Warto pamiętać o tym, że firmy bankrutują nie dlatego, że nie mają zysków, a dlatego, że tracą płynność finansową (bo to ona zapewnia sprawne funkcjonowanie firmy oraz możliwość regulowania zobowiązań w terminie). Mając to z tyłu głowy, z pewnością będzie nam łatwiej myśleć roztropnie na temat finansów firmowych.

PS. Jest to bardzo istotne również wtedy, gdy budujemy firmę zasilaną zewnętrznym finansowaniem (np. od aniołów biznesu czy funduszy VC) - wtedy dużo łatwiej stracić koncentrację na ograniczaniu kosztów i rozsądnym wydawaniu pieniędzy, bo przecież mamy do dyspozycji duże kwoty z inwestycji, więc możemy sobie pozwolić na dużo więcej. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy nie domknęliśmy kolejnej rundy, kasa na kontach się kończy, a poziom kosztów i burn rate jest tak wysoki, że nie jesteśmy w stanie przetrwać nawet kolejnego miesiąca. Warto to mieć na uwadze.

10. Nie bój się porażki

Nawet najlepiej zaplanowana i wykonana strategia biznesowa nie zawsze przynosi sukces. Ważne, aby nie bać się porażki, ponieważ jest to część procesu uczenia się. Każda porażka jest szansą na wyciągnięcie wniosków, poprawienie swojego podejścia i lepsze przygotowanie się do przyszłych wyzwań.

Jednym z największych błędów, który popełniają początkujący przedsiębiorcy, jest zbytnie przerażenie porażką. Zamiast skupić się na tym, co można zrobić lepiej, skłaniają się do porzucenia swojego pomysłu i całkowitego zakończenia działalności. Pamiętaj, że porażka nie jest końcem świata, a wielu znanych przedsiębiorców zaczynało od wielu nieudanych prób. Pierwszy biznes rzadko kiedy okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Podsumowanie

Łączenie kropek w biznesie wymaga ciągłego uczenia się i rozwijania swoich umiejętności. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy, którzy odnoszą sukcesy, nigdy nie przestają się uczyć i nie boją się podejmowania nowych wyzwań. Ważne jest, aby rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, korzystać z doświadczeń innych i uczyć się na błędach. Pamiętaj, że każda firma jest inna, więc nie ma jednej uniwersalnej strategii, która będzie działała dla wszystkich. Warto eksperymentować, być kreatywnym i podejmować ryzyko, ale jednocześnie pozostać realistą i w przemyślany sposób podchodzić do podejmowanych decyzji.

o autorze

Michał

Ex-współzałożyciel w HearMe sp. z o.o. oraz Emplomind Ltd.
Przedsiębiorca, manager, mentor biznesowy, entuzjasta technologii. Interesuje się uruchamianiem, prowadzeniem i skalowaniem firm, zarządzaniem oraz technologiami IT. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec, pasjonat czytania książek, biohackingu, biegania, jazdy na gravelu, gry w golfa oraz podnoszenia ciężarów. ESTJ-A.

dodaj komentarz

przez Michał

Archiwum

Polecane wpisy